Živočišná výroba

V živočišné výrobě se zaměřujeme výhradně na chov holštýnského skotu. Naším hlavním programem je výroba mléka. V současnosti máme cca 400 ks dojnic, 350 ks mladého skotu. Průměrná denní dodávka mléka je okolo 10 900 litrů mléka. Dojnice v laktaci jsou ustájeny ve dvou již dříve zrekonstruovaných halách. Dojírna je autotandemová 2 x 5 s plánovanou kapacitou 420 ks. Tato dojírna však už ne úplně splňuje trendy dnešní doby, a to hlavně z hlediska výkonu. V současné době se staví převážně kruhové dojírny, které jsou výrazně modernější a hlavně výkonnější. Další možností jsou dojící roboty, kde však si nejsem zcela jist rentabilitou. 
          V roce 2010 jsme v živočišné výrobě investovali do úpravy silážní jámy, kde jsme na jedné polovině zrekonstruovali dno jámy včetně nové kanalizace a dále na spodní hale kravínu byl zrealizován nový světlík s odvětráváním.
          V roce 2011 bylo naším hlavním záměrem vystavět novou odchovnu mladého dobytka ve stáří 3. - 10. měsíc v Hořepníku, čímž jsme zmodernizovali a hlavně zefektivnili další část tohoto odvětví. V souvislosti s touto investicí jsme museli také posílit přívod vody ze studní v k.ú. Arneštovice. V neposlední řadě máme rozpracovaný projekt na přestavbu horní haly kravínu, kde by mělo dojít ke zvětšení stávajícího stavu a hlavně výrazné zlepšení welfare zvířat. Nicméně na tuto investici jsme se prozatím nedostali.
          Z hlediska mechanizace v živočišné výrobě jsme v roce 2011 zakoupili nový stlací vůz od firmy STS Olbramovice a nový vůz na převoz dobytka od firmy ZDT Nové Veselí.
          V roce 2012 jsme dodělali stání nejmenších telat, a to včetně zasíťování boků a nových klecí od firmi Agrico Třeboň. Dále jsme zakoupili dávkovač mléka na cca 120 litrů s ohřevem a samostatným pojezdem, tzv. MILK TAXI, který také podstatně zlehčí práci u těch nejmenších telat.

         V roce 2015 se nám povedlo uskutečnit dlouho plánovanou stavbu, a to přístavbu kravínu. Na tuto stavbu jsme se pokoušeli dvakrát získat dotace z PRV, což se nám ani jednou nepodařilo. Rozhodli jsme se tedy na podzim roku 2014, že se do stavby pustíme sami a letos, v červenci 2015, jsme stavbu zkolaudovali. S přístavbou jsme zároveň zrekonstruovali celou halu (výměna vody a kanalizace, napáječek, elektroinstalace). Současně s tím jsme vyměnili zábrany, aby splňovaly stávající podmínky welfare (pohody zvířat) a udělali jsme novou porodnu na 30 ks krav.
          Do budoucna budeme budeme muset uvažovat o dalších velkých investicích, jako jsou výstavba velkokapacitního hnojiště s vlastní jímkou nebo s vlastním zastřešením a nová dojírna.

Kontakty:

Ing. Vladimír Kaňka - hlavní zootechnik a jednatel společnosti - tel.: +420 606 637 717, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Pavlína Moravová - zootechnička - tel.: +420 606 792 733, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.